X
تبلیغات
رایتل

     

v   دوستان عزیز این مقاله که در این مقاله به بررسی کاهش چشم گیر زنبور های عسل در تمام دنیا پرداخته است

v   به نظر شما علت اصلی کاهش چشمگیر زنبور های عسل چیست؟  

تعداد زنبور های عسل در تمام دنیا به میزان چشمگیری در حال کاهش است ودانشمندان به دنبال یافتن دلیل این مسئله هستند.اما به نظر می رسدتنها یک دلیل وجود ندارد.آلودگی،نبود غذا،کاربرد وسیع آفت کش ها ودشواری های مربوط به تولید مثل،که هیچ یک به تنهایی مرگبار نیستند،در کنار هم حیات وبقای زنبورهای عسل را بهنقطه ای فاجعه بار رسانده اند. امابا در نظر گرفتن پبچیدگی مسئله واین که هیچ عامل ناشناخته ای در این میان وجود ندارد، می توان کلید نجات این حشرات را یافت.

یک سوم از غذای ما به گرده افشانی زنبورها مربوط است. به گزارش آمریکا وانگلیس، یک سوم زنبور های این کشور ها در سال گذشته از بین رفته اند.دیگر کشور های اروپایی نیز شاهد مرگ تعداد زیادی از آنها بوده اند . به عنوان مثال به گزارش ایتالیا،این کشور تقریبا نیمی از زنبور های خود را در سال گذشته از دست داده است. این موج مرگبار به آسیا نیز رسیده که این مطلب را گزارشی از هند و یک مورد مشکوک در چین تائید می کند.با اینکه "تنش های کمتر مرگبار"همچون عفونت ها شناخته شده اند ،به خوبی نمی دانیم که چگونه مجموعه چنین عواملی دست به دست هم داده اند تا چنین فاجعه ای رابه وجود آورند.با اختصاص دادن بودجه هایی از طرف سازمان ملل ودیگر کشور ها برای تحقیق در مورد زنبورها،انتظار می رود که در چند سال آینده شرایط روشن تر شود.

به عنوان مثال انگلیس بودجه تحقیقات سالانه اش را در مورد زنبورها به 400هزار پوند در 5سال آینده افزایش داده است،که این میزان دو برابر بودجه همیشگی است.اما سلزمان ملی زنبور های  انگلیس بیشترینبودجه  را برای یافتن این مشکل در نظر گرفته که 3/2میلیون پوند است. دبورامک کنزی

ترجمه سمیه مهر علی

منبع:New Scientist,14february2009

"پیتر نیومن"از مرکز تحقیقات زنبور سوئیس در برن ،بیان می کند که تخصیص این مبلغ هر چه سریع تر ضروری است.او مدیر موسسه ای بنام Collossاست که شبکه ای از پژوهشگران را که در 36 کشور به بررسی کاهش زنبور ها می پردازد، در بر می گیرد.وی می گوید:"برای ارزیابی در اروپا اطلاعات کافی در دست نداریم، چه برسد به کل دنیا"مهمترین نگرانی در مورد زنبور ها،کرم varroa،نوعی انگل از سیبری است که در همه جا جز استرالیا پخش شده است.عفونت های این کرم مقاومت زنبور هارا نسبت به عفونت های ویروسی کاهش می دهد.آن چه باعث نگرانی می شود این است که مقاومت این کرم ها در برابر آفت کش ها در حال افزایش است واین مسئله پرورش دهندگان زنبور را وادار می کند از روش هایی استفاده کنند که اغلب کمتر نتیجه بخش اند.

زنبور داران فرانسوی و آلمانی نیز این فاجعه را مربوط به حشره کش هایی به نام  eonicotinoidمی دانندو این در حالی است که فرانسه استفاده از این حشره کش را 10 سال پیش ممنوع کرداما هنوز زنبور ها در حال از بین رفتن هستند.نیومن به مشکل وسیع تری مشکوک است. تجارب نشامگر این است که مواد شیمیایی کشاورزی که برای سالم نگهداشتن زنبور ها به کار می روند زمانی که بادیگر مواد ترکیب شوند مرگبار است.وی می گوید " کشاورزان همچنین مقداری علف های هرز در کنار شکوفه  گل ها جای می گذارند که زنبور ها را از مواد مغذی موجود در انواع گرده ها، محروم می سازد"در همین اثنا ممکن است ویروس ها باعث باعث ایجاد علائم بیماریی  شوند که در آمریکا آن عارضه از بین رفتن اجتماع ((CCDمی گویند.در این عارضه زنبور های بالغ کندوی خود را رها می کنند وملکه سالم وبچه زنبور ها را ترک می کنند تا بمیرند.ریشه آسیب پذیری این نگرانی ها می تواند در روش تولید مثل باشد که بر تر کیب ژنتیکی  زنبور ها تاثیر می گذارد." فرانسیس رانیتیک "از دانشگاه ساسکس می گوید که با بیش از حد ممتاز کردن زنبور ها برای آرامش و تولید عسل ،زنبور های عسل دیگر خصیصه های مفید شان را از دست داده اند .در تحقیقی که اخیرا منتشر شد وی روش تولید مثل برای زنبورهای بهداشتی  را توصیف کرد که بر خلاف زنبور های تجاری ،بچه زنبور های عفونت یافته را جدا کرده و می توانند در مقابل کرم های VARROAمقاومت کنند.

v    به نظر شما علت کاهش فاجعه بار زنبور های عسل در تمام سطح دنیا چقدر است ؟

v    به نظر خود من استفاده از کود های شیمیایی هم می تونه با عث تغییراتی در خاصیت گیاهان بشه کا باعث بی میلی زنبور ها به شهد گیری گیاهان میشه

v    شما هم نظرتون رو بفرستین شاید نظر شما بتونه کل جهانو از این بحران نجات بده


تاریخ : یکشنبه 11 دی 1390 | 16:24 | چاپ | نویسنده: شاهی | نظرات (2) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.