X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کلینیک تخصصی دکتر رها

 

کلینیک تخصصی گاو

 دکتر رها

به کلینیک دامپروری دکتر رهـــــــا خوش آمدید


سلام دوستان عزیز ما در این قسمت سعی داریم تا با ارائه مطا لبی در زمینه تشخیص بیماری ازروی علائمی که دام ها از خود بروز می دهند روشهایی را به شما عزیزان دامپرور آموزش دهیم  تا با کمترین هزینه  بتوانید از دام های خود مراقبت های ویژ ه نموده واز ایجاد خسارت های مالی وجانی دام های خود جلو گیری نمائید.

در صورت بروز هر گونه مشکلی در حالات طبیعی دام های خود میتوانید با ما تماس گرفته ومشکلات خود را برای ما ارسال نمائید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به حل مشکلتان بپردازیم   مشکلات تغذیه ای گوارشی  عفونی  بیماری های حاد مزمن و....

گاو نیز مانند انسان هنگامی که مبتلا به بیماری  می شود در بدنش ناراحتی ایجاد گشته وبوسیله حرکات وظاهر شان آنرا نشان می دهند و دامدار مطلع بایستی با توجه به علائم اولیه  وضع ظاهری حیوان بیمار ی را تشخیص دهد.چنانچه این رویه را ادامه دهد عده ی زیادی از بیماری ها را شناخته البته بعضی از بیماری ها علائم ظاهری ندارند وآزمایشگاه باید آنرا تشخیص دهد مثل بیماری سل ولی حیوان تازه زا را که از خوردن امتناع میکند احتمال فلج بعد زایمان پیش بینی می شود.عده ای از بیماری ها در فصل معینی از سال ایجاد می گردد بخشی حیوانات جوان رامبتلا می کندوبعضی فقط حیوانات پیر رامورد حمله قرار می دهند .زمانی علائم بیماری بطور خفیف مشاهده شده وزمانی با حلت و شدت زیاد اکثر بیماری های واگیر را با واکسیناسیون بموقع می توان پیشگیری کرد...
 برای  خواندن ادامه متن لطفا روی ادامه مطلب کلیک نمائید

کلینیک تخصصی گاو

 دکتر رها

به کلینیک دامپروری دکتر رهـــــــا خوش آمدید


سلام دوستان عزیز ما در این قسمت سعی داریم تا با ارائه مطا لبی در زمینه تشخیص بیماری ازروی علائمی که دام ها از خود بروز می دهند روشهایی را به شما عزیزان دامپرور آموزش دهیم  تا با کمترین هزینه  بتوانید از دام های خود مراقبت های ویژ ه نموده واز ایجاد خسارت های مالی وجانی دام های خود جلو گیری نمائید.

در صورت بروز هر گونه مشکلی در حالات طبیعی دام های خود میتوانید با ما تماس گرفته ومشکلات خود را برای ما ارسال نمائید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به حل مشکلتان

بپردازیم   مشکلات تغذیه ای گوارشی  عفونی  بیماری های حاد مزمن و....

گاو نیز مانند انسان هنگامی که مبتلا به بیماری  می شود در بدنش ناراحتی ایجاد گشته وبوسیله حرکات وظاهر شان آنرا نشان می دهند و دامدار مطلع بایستی با توجه به علائم اولیه  وضع ظاهری حیوان بیمار ی را تشخیص دهد.چنانچه این رویه را ادامه دهد عده ی زیادی از بیماری ها را شناخته البته بعضی از بیماری ها علائم ظاهری ندارند وآزمایشگاه باید آنرا تشخیص دهد مثل بیماری سل ولی حیوان تازه زا را که از خوردن امتناع میکند احتمال فلج بعد زایمان پیش بینی می شود.عده ای از بیماری ها در فصل معینی از سال ایجاد می گردد بخشی حیوانات جوان رامبتلا می کندوبعضی فقط حیوانات پیر رامورد حمله قرار می دهند .زمانی علائم بیماری بطور خفیف مشاهده شده وزمانی با حلت و شدت زیاد اکثر بیماری های واگیر را با واکسیناسیون بموقع می توان پیشگیری کرد.

نشانه های بیماری و مفهوم آن

توجه به رفتار دام _ وقتی حیوانی بر خلاف زندگی عادی وطبیعی خود رفتار میکند غالبااولین علائم بیماری با جدا شدن از گله آویخته شدن گوشها ،عدم فعالیت وبی اشتهایی را نشان می دهد.

در حالت طبیعی گوشه ای لم داده پا ها را تا کرده وروی سینه استراحت می کنند- گاوهای مبتلا به فلج بعد زاینان خوابیده وسر و گردن خمیده بصورت sروی سینه مشاهده میشود.

در بیماری پریکاردیت تروماتیک(خوردن فلز،میخ،سیم)غالبا پشت خود را خم کرده گردن کشیده وبی حرکت بخصوص در دست ها به سختی انجام می شود

در بیماری کزاز-گلودرد-رماتیسم، گاو سر خود راکشیده نگه میدارد-

در بیماریهای حاد حیوان بسرعت مغموم با چشمان بی حالت، گوشها افتاده-در بیماریهای تنفسی تنفس شکمی  تهیگاه مرتبا بالا وپایین میرود.

در بیماری های تب آور ضربان قلب سریع .در مسمومیت ها ضربه روی عصب پینومو گاستریک ،جراحت داخل قلبی،ضربان قلب کند می شود. ازدیاد ادرار در بیماری تورم کلیه مزمن دیده می شود.در بیماری تورم کلیه حاد ،تحت حاد- بیماریهای تب آور اسهال- آسیت مقدار ادرارنقصان میابد بسته شدن مجاری ادرار عفونت کلیه ها-پارگی مثانه باعث قطع ادرار می شود.

از دست دادن شرایط طبیعی

کاهش وزن در بیماری سل -شبه سل ، کمبود مواد معدنی وبیماری های انگلی نیز در کاهش وزن دام موثراست- اختلالات گوارشی باعث لاغری می گردد ودر بیماری تب برفکی وزخم شدن لثه ها وزبان بعلت مذکور خوراک حیوان به کندی انجام می شود.

وضع ظاهری پوست

انگل های خارجی در پوست باعث خارش حیوان می شود- جوشها وتاول هادر بیماری آبله روی پستان،در بیماری شاربن علامتی ورم بالا یا پایین ران دیده می شود

بو های غیر طبیعی

در بیماری کتوزیس بوی استن از دهان حیوان استشمام میشود. تورم وزخم دهان بوی عفونت میدهد.

وضع ظاهری دهان وچشم

ترشح بیش از اندازه بزاق-دال بر عفونت دهان،گلوو زبان میباشد یا در اثر مسمومیت حیوان با یکی از سموم شیمیائی است یا در بیماری های تب آور ترشح  بزاق زیاد مشاهده میشود(تب برفکی)

تب از نظر نشانی

بیماری های میکروبی همراه با تب در بیماریهای شاربن وپیروپلاسموز تب ولرز باهم وجود تب ،خشکی پوزه و منخرین وبی اشتهائی است،سوءهاضمه- عطش شدید کم شدن ادرار دال بر وجود تب است توجه به تعداد نبض وتنفس وتغییرات آن با جدول طبیعی می تواند وضعیت حیوان را روشن کند.

در بیماری های تب آور انتهای بینی گرم  ودر کم خونی ها وضعف انتهای بینی سرد است.در حالت طبیعی انتهای بینی  گاو مرطوب ودر بیماریهای تب آور شدید خشک می گردد.در بیماریهای آبله.ذکام قانقرائی نیش زدن مارانتهایی بینی متورم وآماس دار است.ترشحات بینی در حالت طبیعی وجود ندارد ولی در بیماری های طاعون گاوی ،تب برفکیM.C.Fترشحات بینی مشاهده می شود.

پرسش هاشم دهکردی از شهریار

سلام  دکتر رها من هاشم ده کردی هستم یه چند ماهی میشه که یک دامداری کوچک اطراف شهریار دارم  و یکی از گاو هام از دیروز فکر می کنم دچار نفخ شده  سمت چپ تهی گاهش  ورم کرده و تند تند نفس می کشه ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید که در این مواقع من باید چی کار کنم تا گاوم تلف نشه وهمچنین بگین که چه عواملی باعث بروز نفخ در دام میشه.

 منتظر جوابتون هستم.

پاسخ

سلام عرض میکنم خدمت آقا هاشم و خدا قوت می گم به شما مرد زحمت کش وکوشا از اینکه مشکلتون رو با ما درمیون گذاشتین خیلی خوشحالم و من در ان باره توضیحاتی برای شما وسایر عزیزانی که چنین مشکلی دارند قرار دادم امید وارم که با اجرای دستورات زیر دام شما هم بهبودی کامل یابد اما در صورت عدم بهبودی توصیه می کنم سریعا از یک دامپزشک مجرب کمک بگیرید.

بیماری های دستگاه گوارشی

نفخ شکم        BLOAT

هر نوع علوفه یا خوراکی که تولید سوهاضمه ویا باعث تخمه گردد در بوجود آمدن نفخ شکم موثربوده. علوفه هایی که تولید نفخ می کنندمانند(شبدر یونجه نارس مرطوب- ومواد نشاسته ای شلغم سیب زمینی چغندر سیب)

نفخ چیست؟

نفخ یعنی جمع شدن گاز منو اکسید کربن هیدروژن سولفوره در شکمبه وگاهی اوقات در نگاری .این بیماری در نشخوار کنندگان غافل گیر و ناگهانی وبسیار خطر ناک میباشد و گاهی باعث پارگی معده و مرگ دام می شود. همچنین در اثر وجود جسم خارجی در لوله مری در شکمبه گاز تولید می شود.

پیشگیری از بروز نفخ

1) عدم تغذیه از علوفه نارس ومرطوب

2) ندادن آب بعد از خوردن علوفه تازه

3)  پلاساندن علوفه تازه وبعد مصرف نمودن

4)  دادن خوراک خشک  وتر با هم

5) عدم تغذیه دام با علوفه یخ زده

علائم بیماری

*    بزرگ شدن شکمبه

*    بالا آمدن تهی گاه سمت چپ

*    تنفس شدید

درمان

*    قرار دادن حیوان در سر بالائی

*    خوراندن 2قاشق سوپ خوری  تربانتین یا فورمالین یا کروزول  که در یک لیتر آب حل شده باشد

*    دادن 700گرم تا2لیتر پارافین

*    وارد کردن لوله لاستیکی بطول 2متر وبقطر 1اینچ در لوله گوارشی

*    استفاده از محلول بلوترول-مترو کینول پودر شاربن

*    دادن آمونیاک 15گرم والکل سفید 85گرم

*    دم کرده قهوه تا یک لیتر

*    تزریق داخل شکمبه بلوت رمدی

*    یک سیر دانه بزرگ را در یک لیتر آب جوشانده پس از سرد شدن به گاو بخورانیدیا محلول آویشن

چنانچه عملیات فوق موثر واقع نشد باید مبادر ت به پونکسیسن مرکز تهیگاه چپ با ترو کار نمودوبا دقت وضد عفونی محل عمل و خروج گاز با حوصله  انجام شود.توجه داشته باشید  به آزاد کردن سوند داخل لوله تروکار بطور دائم که باعث شوک میشود .


تاریخ : چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 | 22:22 | چاپ | نویسنده: شاهی | نظرات (2) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.