X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

شیوع بیماری پوستی لامپی اسکین دیزیز در دامداری های غرب کشور

...هشدار ...

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از شیوع نوعی بیماری پوستی در دامداری های چهار استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اراده ملی ، محسن مشکات در مصاحبه با واحد مرکزی خبر با اشاره به اینکه این بیماری پوستی «لامپی اسکین دیزیز» نام دارد و از عراق و ترکیه وارد شده است ، افزود: این بیماری در اوایل خرداد در استانهای های ایلام ، کردستان ، کرمانشاه و آذربایجان غربی در روستاها و دامداری هایی که در مجاورت مرز است ، گزارش شد.

وی گفت: سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از گسترش این بیماری با اقدامات واکنش سریع با هدف حذف و ریشه کنی بیماری و جلوگیری از بومی شدن بیماری وارد عمل شده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: تشدید اقدامات قرنطینه ای ، جلوگیری از خروج دام از چهار استان ایلام ، کردستان ، کرمانشاه و آذربایجان غربی ، حذف دام های مبتلا ، سمپاشی دامداری ها و ضدعفونی بدن دام از اقداماتی است که ستاد واکنش سریع سازمان دامپزشکی کشور برای جلوگیری از انتشار بیماری به دیگر استانها انجام داده است.

مشکات گفت: از آنجا که این بیماری پوستی جزو گروه ویروس های بیماری آبله است و این واکسن نیز در مؤسسه رازی تولید می شود ، دام های سالم برای مقاومت در برابر این بیماری واکسینه شده است.

وی افزود: واکسن آبله به هر میزان که مورد تقاضای چهار استان ایلام ، کردستان ، کرمانشاه و آذربایجان غربی باشد ، تامین می شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: بر اساس قوانین کنترل بیماری ، دام هایی که تا شعاع 10 کیلومتری کانون های بیماری قرار دارد ، واکسینه می شود.

مشکات درباره تعداد دام های مبتلا در چهار استان ایلام ، کرمانشاه ، کردستان و آذربایجان غربی افزود: بیشترین تعداد دام مبتلا به بیماری پوستی در استان کردستان با 51 رأس دام گزارش شده است و به ترتیب استان ایلام با 49 رأس ، آذربایجان غربی با 5 رأس و کرمانشاه با 2 رأس قرار دارد.

وی درباره روش شیوع بیماری پوستی گفت: این بیماری مختص گاو است و از طریق دام مبتلا و پشه قابل انتقال است ،این بیماری ویژه دام است و به انسان منتقل نمی شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود: این بیماری ضایعات پوستی گره مانند روی پوست گاو ایجاد می کند.

مشکوه درباره پیشینه بیماری «لامپی اسکین دیزیز» گفت: این بیماری ویژه قاره افریقا بود و پس از آن در فلسطین ، اردن ، عراق و ترکیه مشاهده شد و اوایل خرداد امسال نیز در استان های ایلام ، کرمانشاه ، کردستان و آذربایجان غربی گزارش شده است.

وی افزود: اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح واکنش سریع برای مقابله با این بیماری از ریاست جمهوری ، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور تأمین خواهد شد.


تاریخ : سه‌شنبه 20 خرداد 1393 | 20:09 | چاپ | نویسنده: شاهی | نظرات (0) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.